Search site

Cheltenham Midsummer 5000m 2019

Cheltenham Midsummer 5000m

Wednesday 10th July 2019

Prince of Wales Stadium, Cheltenham

Races from 7.30pm

 

We will once again be hosting a series of 5000m races within our Midsummer Open Meeting. Over the last four years these races have grown in both quality and popularity to become one of the best standard races within the area. 

 

Past winning A race times

2015: 15:23.5

2016: 15:07.8

2017: 14:57.9

2018: 14:56.2

 

In 2018 our four pace-maked races produced winning times of

  • A race: 14:56.2
  • B race: 15:55.8
  • C race: 17:28.6
  • D race: 18:42.8

Link to 2018 full results

 

2018 stats

number of runners
sub 15 mins 1
sub 16 mins 16
sub 17 mins 24
sub 18 mins 40
sub 19 mins 62
sub 20 mins 70
total finishers 77

 

Entry 

  • Entries can be made via the sportsoft website
  • Races will be graded based on expected times
  • Race start lists and the race order will be published a few days before the race.
  • Entries will only be accepted from athletes that the organiser believes can break 21 minutes when their Po10 profile has been checked.
  • Last year entries closed before the day and we expect the same to be the case again this year.

Entries so far (updated 24/6/19)

1 Callum Jones Bristol 14.35
2 Kurt Taylor Bristol 14.46
3 Dan Owen Cheltenham 14.48
4 George Watson Cheltenham 14.53
5 Oliver Paulin Coventry 14.57
6 Dom James Cheltenham 14.58
7 Ben Price Cheltenham 15.01
8 Alex Lee Cheltenham 15.09
9 Joe Turner Cheltenham 15.14
10 Richard de-Camps Cheltenham 15.15
11 Andrew Watt Bristol 15.20
12 James Denne Gloucester 15.25
13 Charlie Jones Cheltenham 15.33
14 Doug Wight Cheltenham 15.37
15 John Parker Cheltenham 15.39
16 Eliot Taylor Cheltenham 15.41
17 Richard Dare Cheltenham 15.42
18 Adam Wilson Yate 15.49
19 Marcus England Cheltenham 15.50
20 Olly Sheppard Bristol 15.52
21 Jed Bartlett Bristol 15.57
22 Dave Aubrey Cheltenham 15.57
23 Dan Thomas Cheltenham 15.57
24 Mark James Cheltenham 16.02
25 Jon Barnes Cheltenham 16.04
26 Themis Bower Team Bath 16.10
27 Jacob Pickering Cheltenham 16.20
28 Andrew Drake Bristol 16.30
29 Richard Walsh Worcester 16.51
30 Chris Cleary Cheltenham 17.07
31 Dan Schofield Cheltenham 17.20
32 Chris Elmer Team Bath 17.25
33 Dan Minors Cheltenham 17.36
34 Gareth Edwards Cheltenham 17.37
35 Martin Soakell Cheltenham 17.38
36 Steve Linton Cheltenham 17.48
37 Naomi Eaton Cheltenham 18.17
38 Matt Lambourne Cheltenham 18.25
39 Andy Prophett Cheltenham 18.30
40 Dave Rantell Cheltenham 18.32
41 Chloe Wheeler Forest of Dean 18.32
42 Nick Holliday Cheltenham 18.44
43 Rachel Vines CLC Striders 18.48
44 John Featherstone Newent 18.59
45 Steve Bradley Cheltenham 19.00
46 Matt Wood Cheltenham 19.09
47 Matt Powell Gloucester 19.19
48 Mike Hughes Cheltenham 19.27
49 Hayley Winters Gloucester 19.41
50 James Eastwood Almost Athletes 19.58
51 Caroline Cotterell Cheltenham 20.19
52 Michael Ede Cheltenham 20.19
53 Ben Lees Cheltenham NT
54 Ryan Knight Hereford Couriers NT

 

Times above are best track/road times from 2017. Whilst they will help us to seed the races, other known recent times over other distances will also be used. Any errors let us know